Piknik rodzinny “Mózg lubi ruch”

 

Piknik rodzinny “Mózg lubi ruch”

 

W chłodny, lecz słoneczny listopadowy dzień, miało miejsce atrakcyjne wydarzenie dla dzieci, ale także dla ich rodziców, dziadków, opiekunów. W sobotę 17.11. br. piknik rodzinny „Mózg lubi ruch” w gościnnych salach Szkoły Podstawowej nr 264 przy ul. W. Skorochód-Majewskiego 17 zgromadził co najmniej 500 osób. Z inicjatywą zorganizowania pikniku, który po raz pierwszy odbył się na Ochocie, wystąpiła pani Magdalena Łabuś-Brzezińska – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 9 przy ul. Radomskiej 13/21. Honorowy patronat nad imprezą objęła pani Katarzyna Łęgiewicz – burmistrz naszej dzielnicy. Zaangażowanie wielu ludzi przyczyniło się do tego, aby dać dzieciom dużą dawkę atrakcyjnej, wartościowej zabawy poprzez ruch i aktywizowanie wszystkich zmysłów,
a rodzicom pokazać, że można w prosty sposób wypełnić czas przedszkolakom i młodszym dzieciom szkolnym, unikając długotrwałego kontaktu z komputerem, smartfonem
czy telefonem komórkowym.

Uczestniczące w pikniku dzieci mogły korzystać z zajęć warsztatowych prowadzonych przez profesjonalistów w różnych stoiskach i zbierać nagrody-stempelki na specjalnie przygotowanych kartach. Obsługa pikniku wydała ok. 230 takich kart. Rozemocjonowane dzieciaki skorzystały z atrakcji przygotowanych przez pedagogów z Przedszkola Integracyjnego nr 404 w stoisku „Domowa sensoryka dla smyka” oraz w stoisku pracy manualnej poprowadzonym przez nauczycieli z III Ogrodu Jordanowskiego. Zainteresowaniem cieszyły się również zabawy: „Kodowanie na dywanie” proponowane przez nauczyciela ze SP 264 oraz „Poznawanie zmysłami”, prowadzone przez instruktorów z  Ogniska Pracy Pozaszkolnej. To wcale niełatwe zadanie rozpoznać przedmiot tylko za pomocą dotyku, gdy mamy zasłonięte oczy lub angażując zmysł węchu zdecydować, czy w małym słoiczku ukryty jest czosnek, a może mięta bądź kawa. Pani instruktor z „Magazynu Sztuk” proponowała dzieciom warsztaty plastyczne przy zastosowaniu techniki collage „Artystyczny miszmasz”. Dzieci i rodzice mogli spróbować swoich umiejętności przy tworzeniu zabawek rozwijających małą motorykę w stoisku „Nie ma śmieci dla dzieci”, zorganizowanym przez pracowników Poradni. Ileż było radości przy splataniu kolorowych sznureczków lub ćwiczeniu zręczności (łapanie kulki do tuby zrobionej z plastikowej butelki). „Kącik zabaw ruchowych” przybliżył uczestnikom elementy integracji sensorycznej poprzez najprostsze, ale ciekawe formy aktywności.

W przestronnej sali gimnastycznej w ciągu ponad 3 godzin trwania imprezy odbyły się prezentacje przygotowane przez różne instytucje. Na początku uwaga dzieci i rodziców skupiła się na zajęciach Akademii Artystycznej „Art Dance”. Mali i duzi uczestnicy aktywnie angażowali się w pokaz „Rosnę zdrowo i sportowo”. Równie atrakcyjna była prezentacja zajęć baletowych (grupa „Baletniczki”) oraz warsztat zabawy pierwotnej „Original Play”. Liczną publiczność zgromadził pokaz akrobatyczny i pokaz żonglowania zaprezentowany przez podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 6 w ramach działalności Grupy Cyrkowej „Circus”. Wiele emocji dostarczył konkurs wiedzy o rekwizytach używanych do żonglowania. Można też było spróbować swych sił w niełatwej sztuce żonglerki i nauczyć się,  jak domowym sposobem zrobić piłeczkę do żonglowania.

Po krótkiej przerwie dzieci zobaczyły pokazy sekcji sportowej judo, które zaprezentowali uczniowie ze swą trenerką ze Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Columbus”. Piknik zakończyły pokazy tańca nowoczesnego hip-hop przygotowane przez trenera Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

Pomiędzy atrakcjami artystycznymi można było odpocząć, chrupiąc soczyste ekologiczne jabłuszka. Dla spragnionych przygotowano „warszawską kranówkę”. W czynnościach porządkowych i organizacyjnych wielką pomocą wykazali się wychowankowie MOW „Barska” pod czujnym okiem swojej dyrektor. Elementy promocji (banery, plakaty, ulotki) wydrukowali uczniowie Zespołu Szkół nr 26 na Ochocie.

Mali uczestnicy wychodzili z imprezy bogatsi o wiele wrażeń, a rodzice – dzięki poradom specjalistów – z głową pełną pomysłów, jak można bawić się ze swoimi pociechami,  przyczyniając się do ich prawidłowego, harmonijnego rozwoju. Przecież „Od Dużego zależy rozwój Małego”.

Kto nie przyszedł niech żałuje, ale ma szansę skorzystać z podobnej oferty w przyszłym roku. Już teraz zapraszamy. Jeszcze raz dziękujemy Wszystkim za ogromne zaangażowanie i wsparcie przy organizacji tegorocznego pikniku „Mózg lubi ruch”.

Maria Saternus-Maj

psycholog

  • Umów się na pierwszą wizytę