Jak mawiała nasza noblistka Wisława Szymborska, „czytanie to najlepsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła.” A skoro dbamy o to, aby dziecko biegało, grało w piłkę czy rysowało, to powinniśmy postarać się, aby polubiło również czytanie. I warto robić to już od najmłodszych lat. W tym ostatnim wypadku bowiem rozwija się przede wszystkim mały-wielki świat emocjonalny i duchowy naszych pociech.

Oto najważniejsze powody, dla których warto znaleźć 20 minut na wspólną lekturę przed snem:

1. Czytając dziecku, budujemy z nim naszą więź i dajemy mu swoją miłość.

Wspólne czytanie dzieci i rodziców było od dawna przedmiotem wielu badań. Okazuje się, że jest to proces ogromnie angażujący i interaktywny. Dorośli nie tylko czytają, a dzieci nie tylko słuchają. Podczas wspólnego czasu z książką tworzy się silna relacja. Rodzic poświęca dziecku swój czas i swoją uwagę, przytula je, odpowiada na pytania i wyjaśnia wątpliwości. Dzięki temu dziecko zyskuje większą wiarę w siebie i we własne możliwości, łatwiej nawiązuje relacje, szybciej się rozwija, jest bardziej empatyczne i po prostu szczęśliwe!

2. Czytanie przyspiesza rozwój mowy i usprawnia pamięć.

Czytanie samo w sobie niesie o wiele więcej dobra niż sama umiejętność składania liter. Jest to niezwykle złożony proces, który działa niemal na każdą część ludzkiego mózgu. Dzieci szybko się uczą, zwłaszcza przez obserwację i naśladownictwo. Jeśli wybierzemy lekturę dostosowaną do ich wieku i potrzeb, która ich zainteresuje, dzieci „oswoją się” z brzmieniem nowych wyrazów, nauczą się nazywać różne kwestie i wyrażać własne myśli. Dodatkowo w trakcie czytania tworzą się nowe synapsy, a istniejące są wzmacniane, zatem dzieci trenują swoją pamięć oraz ćwiczą analizę, syntezę i postrzeganie wzrokowe.

3. Książki rozwijają wyobraźnię i inteligencję.

Podobnie jak u dorosłych proces czytania powoduje, że poszerza się nasze słownictwo, co w przyszłości edukacyjnej dzieci zaowocuje lepszym radzeniem sobie z nauką gramatyki. Poza tym maluch staje się prawdziwym kreatorem, bo podczas słuchania lektury w swojej głowie może tworzyć najciekawsze obrazy i widzieć bajkowy świat po swojemu. Rozwijanie wyobraźni i abstrakcyjnego myślenia to jeden z najważniejszych atutów czytania.

4. Czytanie rozbudza w dziecku ciekawość świata, pomaga mu zrozumieć siebie i innych, kształtuje jego emocjonalność i wrażliwość moralną.

Dla najmłodszych bohaterowie książek to wzory do naśladowania. Dzieci też pragną stać się dobre i pomocne. Dzięki postaciom z bajek zdobywają wiedzę o emocjach, uczą się empatii, trenują umiejętność przyjmowania perspektywy drugiej osoby.

5. Wspólne czytanie zachęca do sięgania po książki w przyszłości.

Codzienna, wieczorna lektura wskazuje na istotną rolę książki w naszym życiu. Warto mieć świadomość, że nawyk czytania bajki przez rodzica swojej pociesze przed snem doprowadzi najpewniej do chętnego sięgania przez nią po słowo pisane w okresie nastoletnim i późniejszym.

Iwona Jankiewicz