Warto mieć świadomość, że już pierwsze dni pobytu dziecka w szkole determinują przebieg jego sukcesów dydaktycznych i dalszej kariery. Dlatego też niezwykle istotne jest wdrażanie dzieci od samego początku do systematycznej pracy i wyrobienie u nich pewnych nawyków w obszarze przygotowywania się do lekcji i przyswajania wiedzy.

 Jak tego dokonać? Jak nauczyć dziecko efektywnego uczenia się?
Oto kilka praktycznych wskazówek:

■ miejsce do nauki

Najlepiej, aby był to własny pokój. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto wydzielić jakiś osobny kącik w domu, w którym zmieści się biurko i półka na książki, usuwając jednocześnie z otoczenia wszystkie zbędne elementy, które będą niepotrzebnie rozpraszać uwagę dziecka w trakcie nauki.

■ cisza

Dziecko często uczy się przy muzyce? Niestety, okazuje się, że przyswajanie nowych informacji przy głośnych dźwiękach może być mało efektywne. Jeśli córka lub syn lubią muzykę, powinna być ona spokojna i pozbawiona polskiego tekstu.

■ pozycja ciała

Dziecko uczy się na leżąco? Taka pozycja ciała daje naszemu mózgowi komunikat „odpoczynek” i powoduje spowolnienie tempa pracy.

■ pora dnia

Po powrocie ze szkoły dziecko powinno mieć chwilę na odpoczynek. Dobrą formę relaksu stanowi jazda na rowerze czy gra w piłkę. Do lekcji nie należy jednak zasiadać zbyt późno, bo po godz. 19.00 trudniej nam się skoncentrować. Najlepiej jest odrabiać prace domowe tego samego dnia, w którym zostały one zadane. Okazuje się bowiem, że już po pierwszych 24 godzinach zapominamy aż 80% materiału. Aby zatem nowe wiadomości nie „uciekły” nam z głowy, trzeba powtórzyć je bezpośrednio po zajęciach.

■ kolejność zadań

Odrabianie lekcji warto zacząć od trudniejszych zadań, gdy dziecko jest wypoczęte i jego umysł sprawniej pracuje. Po wykonaniu trudniejszych ćwiczeń z matematyki szybciej zajmiemy się też pozostałymi przedmiotami, a dzięki temu pozostanie jeszcze później czas na spotkanie z kolegami czy na zabawę.

■ unikanie monotonii

Nauka powinna być zróżnicowana. Dzięki przeplataniu informacji z zakresu przedmiotów humanistycznych i ścisłych uczeń nie znudzi się lekcjami.

■ przerwy

Odrabianie lekcji trzeba podzielić na kilka etapów. Co pół godziny dobrze jest zrobić parę minut przerwy i potem raz jeszcze powtórzyć przyswojony do tej pory materiał.

 Przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że nauka stanie się dla dziecka lżejsza, przyjemniejsza i przyniesie widoczne efekty w postaci dobrych stopni.

Iwona Jankiewicz – psycholog