Drodzy Rodzice,

Pragniemy zapowiedzieć cykl artykułów poświęconych zabawom, które możecie zaproponować w domu swoim dzieciom. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jak szkodliwy jest nadmiar kontaktu z urządzeniami elektronicznymi. Maluchy do 3 roku życia w ogóle nie powinny mieć do czynienia z telefonem komórkowym, laptopem czy tabletem.

Zespół profilaktyki uzależnień od mediów cyfrowych, który działa w naszej Poradni, pragnie wspierać Rodziców i podpowiadać, co dawać dzieciom zamiast rozświetlonego ekranu ze skaczącym obrazem, szkodliwego z wielu powodów.

Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia – czas wytężonych prac domowych, ale też rodzinnych spotkań. Przedszkolaki mogą uczestniczyć w różnych zajęciach. Uczą się odpowiedzialności za powierzone im zadania, ale też czują się ważne, gdy mogą zrobić coś dla domu – pomóc w kuchni, przy sprzątaniu, dekorowaniu mieszkania. Choinka przystrojona kupionymi świecidełkami z pewnością wygląda bardzo atrakcyjnie, ale przecież dzieci potrafią też same lub z pomocą dorosłych zrobić własne ozdoby na choinkę. Mogą to być długie łańcuchy klejone z pasków kolorowego papieru, „bombki” z wydmuszek z przyklejonymi do nich kwiatuszkami, szyszki czy orzechy pokryte brokatem. Takie ozdoby po wielu latach budzą wiele wzruszeń, przypominają rodzinne Święta Bożego Narodzenia.

Jeśli dzieci lubią posługiwać się kredkami czy flamastrami, możemy skrócić im czas oczekiwania na wigilijny wieczór, proponując rysowanie Mikołaja, który podróżuje różnymi środkami transportu. Im więcej pomysłów, tym lepiej. Przecież Mikołaj może jechać nie tylko saniami zaprzężonymi w renifery. Z własnego dzieciństwa pamiętam Mikołaja, który przybył pociągiem, przypłynął statkiem, przyleciał samolotem, a nawet balonem. Pozwólmy naszym Pociechom puścić wodze fantazji. Będzie wiele uciechy.

Propozycje wspólnych zabaw z dziećmi będą cyklicznie zamieszczane na stronie internetowej naszej Poradni w zakładce OFERTA / Rodzice – Zabawy z dziećmi.

Życzymy udanej zabawy i radosnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Maria Saternus – Maj
Natalia Prostko